Podsumowanie zarobków – Styczeń (113,53 PLN)

Witaj roku 2021, przywitałeś mnie sporymi spadkami na giełdzie i wynikiem gorszym niż w 2020. Ale wiem, ze będziesz dla mnie łaskawy. Przekombinowałem trochę, za dużo operacji z mojej strony spowodowało mniejsze zyski, oraz noworoczne na giełdzie nie pomagały. Oddałem swoje pieniądze na eToro dla innych do zarządzania w celu lekkiego resetu swojego postrzegania inwestycji. Sporo się nauczyłem tego stycznia, zapraszam do podsumowania miesiąca.

Status inwestycji

Zainwestowane na dzień dzisiejszy mam 13 127,83 PLN. Wpadła mała inwestycja na poziomie 215 USD (893,19) by móc dodać kolejnego trejdera do kopiowanego portfolio. Przez pewien czas pozostawię pieniądze w ich rękach.


Tu spore zmiany, komasuję wyniki z obu kont eToro, bo to bez sensu bym rozliczał je osobno. Docelowo na obu kontach będą kontrakty CFD i CopyTrade więc nie ma to wielkiego sensu. Poniżej ile pieniędzy zainwestowałem do tej pory w poszczególne serwisy, i ile dołożyłem w styczniu.

SerwisWielkość z poprzedniego miesiącaZmiana wielkości
eToro6 434,64+ 893,19
Mintos2 400,000
Degiro3 400,000
Ilość zainwestowanych pieniędzy w poszczególne serwisy,
chart created with amCharts | amCharts

Zwrot z inwestycji

Wynik nie jest zbytnio satysfakcjonujący, co prawda nie jest źle, bo prawie zrobiłem 1% zwrotu ale daleko temu do perfekcji. Jednak patrząc na kwoty bezwzględnie 100 pln bez pracy zawszę się przyda 🙂

eToro – za dużo operacji wykonywanych samodzielnie powodowało, ze spread zjadał zysk. Fundusze przerzucone na copytrade by trochę uspokoić emocje z mojej strony.

Degiro – tąpnęło aż miło, głównym winowajcą niestety jest tu CDProjekt. Nie wiem sam czy wierzę w tą firmę, ale mam tak mało ich akcji, że zostawię i zapomnę, zobaczymy, może się uda.

Mintos – Gdybym bardziej ufał temu sposobowi inwestowania, już dawno wrzucił bym tutaj 50% moich funduszy. Stabilny zysk łatwy do przewidzenia, lecz niestety (a może stety) moje ograniczone zaufanie nie pozwala przekraczać mi 20% portfolio.

  • eToro : 47,78 USD (178,46 PLN)
  • Mintos: 4,37 EUR + 116 RUB (27,82 PLN)
  • Degiro: 18,59 EUR (-83,75 PLN)
chart created with amCharts | amCharts

Dodatkowo 9 pln, kosztów zostało wygenerowane przez skrilla, ale nie będę ich uwzględniał na wykresach, tylko odejmę je od końcowego podsumowania i tyle.

Podsumowanie zarobków – Styczeń 2021

Było by pewnie około 200 PLN, ale zacząłem bawić się w boga handlu. Niepotrzebnymi ruchami nabiłem kosztów, łudząc się, że inwestuje, a tak naprawdę tylko się bawiłem. Im więcej zdobywam doświadczenia tym bardziej się przekonuję, że day trading nie jest dla mnie. Dlatego od teraz raczej wszystkie inwestycje będą długo i średnio terminowe, te sposoby bardziej pasują do mojego temperamentu. Oraz powodują mniejsze zaangażowanie emocjonalne, przez co podejmuję racjonalniejsze decyzję.

Nadal celuję w 1000 pln miesięcznie, ale dorzucam jeszcze 2 pomniejsze cele. Po pierwsze 100 pln z tego tysiąca powinno być w pełni pasywne, a po drugie chciał bym by każda godzina mojej pracy w internecie była warta co najmniej 100 PLN. Co do drugiego mini celu pracowałem w styczniu 4,5h i stawka wyszła mi 25 pln/h, niezbyt wysoko ale już poprawnie.

Może moje wyniki nie zachwycają, ale jestem pewien, że do końca roku, będą to spokojnie kwoty 4 cyfrowe i to nie pokroju 1001 PLN, celuję w 3 z przodu! Czas start!

Pozdrawiam
Rafał Leszek