Podsumowanie roku 2020 – zarobiłem 506,06 zł

Skończył się pierwszy rok kalendarzowy mojego inwestowania, była to rozgrzewka przed właściwa grą. Lecz mimo tego udało mi się strzelić kilka „bramek” i zysk okazał się bardzo przyjemny. Zapraszam do podsumowania!

Mijającego roku nie można uznać za spokojnego, ogromne spadki w kwietniu oraz następujące po nich gigantyczne wzrosty wywróciły rynki do góry nogami. Niektórzy handlujący zbili na tym fortuny, inni zbankrutowali, czyli to samo co zawsze, tylko wszystko działo się z większą intensywnością. Pomimo tego, że osobiście nie załapałem się od samego początku hossy, moje zyski i tak popłynęły płynnie razem z nadal utrzymującym się trendem.

Garstka statystyk

Jeżeli jesteście uczuleni na matematykę odpuście ten akapit, bo oto nadchodzi malutka dawka cyferek. Jako wielki fan statystyki i wszelkich obliczeń, by was nie zanudzić ograniczyłem moją formę przekazu do jednej tabeli i wykresu kołowego. Ponieważ uświadomi to wam lepiej poziom dywersyfikacji i całkowitego rozmiaru moich inwestycji, niż ogrom zbędnych statystyk i wyliczeń.

SerwisStan na grudzień 2020 w PLNZarobiłem w PLNZarobek na zainwestowane 1000 PLN
eToro6 434,64451,5670,17
Mintos2 400,0095,4639,78
Degiro3 400,00106,9631,46
Moje zainwestowane środki na ostatni dzień grudnia 2020.

Powyższa tabelka mówi ile zarobiłem na każdy 1000 PLN zainwestowany w danym serwisie. Jak widać eToro jest bezsprzecznie królem moich podopiecznych, pod względem wielkości jak i zarobku. 70,17 polskiego złotego to ponad 7% zwrotu. Tym samym dając mi od kilku, do nawet kilkuset razy większy zysk niż na standardowej lokacie (dużo zależy od banku). Mimo wyniku na eToro, nie żałuje innych inwestycji ponieważ zysk wygenerowany na każdej platformie jest zadowalający.

chart created with amCharts | amCharts

Jak widać staram się dywersyfikować moje zarobki, chociaż zainwestowana przeze mnie kwota jest zbyt niska by rozdzielić ją miedzy większą ilość serwisów i liczyć na satysfakcjonujące zwroty. Obecnie musi pozostać tak jak jest,

Oprócz samych dochodów miałem tez dwa wydatki. Pierwszy związany był z powstaniem tego bloga, musiałem opłacić zakup hostingu i domeny, oraz wykupiłem jeden dostęp do źródła wiedzy na forum. Obie te operacje pomniejszyły mój zysk o 155,08.

eToro

I oto moja największa inwestycja na ponad 6tys PLN, mogę podzielić ją na dwie odnogi symbolizowane przez posiadane przeze mnie dwa konta (jest to zgodne z regulaminem).

Pierwszą odnogą jest inwestowanie samodzielne, które niestety nie przyniosło mi wielkiego zysku… no co będę oszukiwał przyniosło mi w większości straty. Ale te niewielki ubytki w funduszach dały mi nauczkę by nigdy nie naciągać swoich wytycznych podczas inwestowania.

Drugą tłusta odnogą jest inwestowanie poprzez kopiowanie innych, poniżej moich dwóch ulubionych trejderów odpowiedzialnych za 90% z prawie 500 zarobionych zł.

Moi ulubieni inwestorzy eToro.

Mintos

Pożyczki ach te pożyczki, mimo ciągłego stałego zysku, nie jestem przekonany całkowicie do tej formy zarabiania. Jest to według mnie skrajnie ryzykowne przy niewspółmiernie małym zysku, z mojego doświadczenia około 20% pożyczonych pieniędzy trzeb odzyskiwać w formie windykacji. Blokując tym samym fundusze na długie miesiące, podczas których nie pracują. Dlatego wynik to średnio 4% przy obiecywanych od 8% do 12% rocznie. Jestem zawiedziony, mimo wszystko nie wycofuje funduszy, zastosuje strategię zostaw, zapomnij i się nie denerwuj.

Saldo mintos w EUR (reszta środków jest w rublach).

Degiro

Mimo najniższego wyniku w okolicach 3%, traktuje ten serwis trochę inaczej. Jest mój portfel emerytalny, tutaj liczy się stabilność w pozyskiwaniu dywidend nad niż szybki zysk. Zwiększanie rozmiaru otrzymywanych stałych płatności i rozbudowywanie o nowe pozycje portfela są moimi priorytetami, nie zysk sam w sobie. Mimo to w 2021, liczę na bardzo dobry obrót spraw.

Stan portfela emerytalnego na Degiro.

Podsumowanie i nowe cele

W 2020 nie miałem wyznaczonych konkretnych punktów do których zmierzałem, ponieważ uznałem, że okres ten będzie zbyt krótki, mimo wszystko zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony ponad 500 PLN zysku. Mogło by być znacznie lepiej, lecz złamałem chyba z połowę swoich zasad o których tak dużo pisałem. No cóż dostałem nauczkę i mam nadzieje, że nie będę musiał ponownie przechodzić tej lekcji.

Jako, że kocham cele i wszelkie kamienie milowe nadam sobie 4 główne misje na rok 2021.

  • Zarabianie 1$ dziennie z dywidend,
  • podniesienie poziomu inwestycji do 50k PLN (docelowo 20.000 z wypłaty i 30.000 z innych źródeł),
  • dojście do poziomu 3000 PLN miesięcznie zysku,
  • posiadanie jednego źródła dochodu aktywnego

Mam nadzieję, że miło wam się to czytało. Trzymajcie za mnie kciuki i piszcie o swoich celach na rok 2021!

Rafał Leszek